REGULAMIN B.H.P. OBOWIĄZUJĄCY W LABORATORIUM MIERNICTWA ELEKTRYCZNEGO KATEDRY AUTOMATYKI I METROLOGII WYDZIAŁU ELEKTROTECHNIKI I INFORMATYKI POLITECHNIKI LUBELSKIEJ
  1. Nie wolno dotykać przewodów elektrycznych znajdujących sie pod napięciem nawet izolowanych.
  2. Wszelkie obwody elektryczne montowane przez osoby ćwiczące przed dołączeniem do źródła prądu muszą być sprawdzone przez osoby prowadzące ćwiczenia.
  3. Studentom i osobą postronnym zabrania się samowolnego włączania tablic zasilających stanowiska laboratoryjne.
  4. W razie uszkodzenia instalacji elektrycznej doprowadzającej napięcie do stanowisk ćwiczeniowych, naprawy dokonują wyłącznie uprawnieni pracownicy Katedry.
  5. Wszelkie powstałe uszkodzenia elektronicznej aparatury ćwiczeniowej usuwają pracownicy Katedry. Obowiązkiem studenta jest jedynie zgłoszenie o zaistniałym uszkodzeniu. UWAGA: Kosztami wykonania napraw uszkodzeń powstałych w wyniku samowolnego działania studentów będą obciążani ich sprawcy.
  6. Wszelkie urządzenia elektryczne i ich układy połączeń mogą być włączone do sieci energetycznej tylko po uprzednim ich uziemieniu i sprawdzeniu przez prowadzących ćwiczenia.
  7. Pracę przy maszynach lub urządzeniach wirujących , można wykonywać tylko w dobrze zapiętej odzieży.
  8. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek zmian lub przełączeń w obwodzie będącym pod napięciem. Jeżeli zakres ćwiczenia tego wymaga, należy uprzednio odłączyć źródło prądu. Po wykonaniu niezbędnych przełączeń w obwodzie przed włączeniem napięcia zasilającego należy prowadzącemu ćwiczenia zgłosić układ do sprawdzenia.
  9. Ze względu na bezpieczeństwo zabrania się wykonywania ćwiczenia jednemu studentowi w danym pomieszczeniu.
  10. W razie wypadku: porażenia prądem elektrycznym, poparzenia, zasłabnięcia z utratą przytomności bądź ran powodujących silne krwawienie , należy udzielić poszkodowanej osobie pierwszej pomocy, ułożyć ją w pozycji leżącej i wezwać telefonicznie Ambulans tel. 999 lub tel. GSM 112. Uwaga: telefon laboratorium uzyskuje połączenie z “miastem” po wybraniu cyfry“0”
  11. W przypadkach lekkich należy udzielić pomocy stosując medykamenty będące do dyspozycji w apteczce i ewentualnie dostarczyć poszkodowanego do lekarza.
  12. W przypadku wybuchu pożaru w pierwszej kolejności odłączyć napięcie od danego pomieszczenia na tablicy energetycznej, następnie rozpocząć gaszenie dostępną gaśnicą. Gaszenie gaśnicą należy rozpocząć od źródła ognia.
  13. Gdy gaszenie we własnym zakresie nie jest skuteczne, należy nie przerywając akcji powiadomić Straż Pożarną tel. 998 lub tel. GSM 112.
  14. Studenci znajdujący się na terenie laboratorium podczas wypadku muszą bezwzględnie stosować się do poleceń pracowników prowadzących ćwiczenia.
    Uwaga: Nie podjęcie akcji ratunkowej, nie wykonywanie poleceń prowadzących ćwiczenia lub przerwanie akcji przed przybyciem zawodowej grupy ratowniczej w Polsce jest karalne z mocy prawa.