ZASADY ODBRABIANIA ĆWICZEŃ W LABORATORIUM METROLOGII

1. Student powinien
znać i przestrzegać regulamin BHP oraz niniejsze zasady odrabiania ćwiczeń. Naruszenie jednej z poniższych zasad stanowi podstawę do usunięcia studenta lub całego zespołu z laboratorium i niezaliczenia odrabianego ćwiczenia.

2. Podstawą dopuszczenia studenta do odrabiania ćwiczenia laboratoryjnego jest:
  1. posiadanie przez zespół aktualnej instrukcji do realizowanego ćwiczenia,

  2. przygotowanie protokołu (jednego na zespół),

  3. wykazanie się przygotowaniem do zajęć,

  4. oddanie sprawozdania z poprzedniego ćwiczenia.

3. Protokół powinien zawierać:
  1. temat ćwiczenia, datę i dane personalne obecnych na zajęciach członków zespołu,

  2. tematy zadań przewidzianych do realizacji podczas ćwiczenia,

  3. schematy ideowe wykorzystywanych układów pomiarowych,

  4. tabele niezbędne do zapisywania wyników pomiarów,

  5. odpowiednie wzory obliczeniowe.


4. Student przygotowany do zajęć powinien znać i umieć:
  1. teorię związaną z programem realizowanego ćwiczenia,

  2. narysować schematy elektryczne niezbędnych układów pomiarowych,

  3. analizować schematy realizowanych układów pod kątem doboru pozycji elementów regulacyjnych i skutków ich niewłaściwych ustawień,

  4. zaproponować oraz ustawić właściwe zakresy pracy przyrządów pomiarowych,

  5. zrealizować sposób postępowania podczas wykonywania pomiarów (algorytm pomiaru),

  6. ocenić poprawność i sensowność otrzymanych wyników pomiarów,

  7. ocenić wartości błędów wykonanych pomiarów.


5. Sprawozdanie, jedno na zespół ćwiczący wykonują studenci przemiennie. Osoba nie będąca autorem powinna potwierdzić znajomość tekstu sprawozdania własnoręcznym podpisem obok swojego nazwiska na sprawozdaniu.

6. Włączenie układu pomiarowego, niezależnie od wartości napięcia zasilającego, zarówno przy napięciu przemiennym 230/400V jak i przy zasilaniu niskim napięciem prądu stałego (nawet pojedynczym ogniwem galwanicznym), może nastąpić tylko na wyraźne polecenie prowadzącego zajęcia po sprawdzeniu przez niego poprawności połączeń, zakresów pomiarowych przyrządów, ustawień elementów regulacyjnych oraz znajomości przez studentów dalszego toku postępowania.

7. Odrobienie nieobecności jest możliwe w przewidzianych planem terminach odróbkowych lub na zajęciach innej grupy laboratoryjnej za zgodą prowadzącego te zajęcia po uprzednim uzyskaniu pisemnego zezwolenia od własnego prowadzącego.

8. Zarówno na zajęciach planowych jak i w każdym z terminów odróbkowych dopuszczalne jest odrabianie przez studenta maksymalnie tylko jednego ćwiczenia laboratoryjnego. Przy jednym stole laboratoryjnym może jednocześnie odrabiać ćwiczenie maksymalnie trzech studentów.

9. Studenci mogą korzystać z bazy sprzętowej laboratorium w celu rozwijania własnych zainteresowań pod bezwzględnym warunkiem powiadomienia o tym fakcie prowadzącego i po uzyskaniu od niego za każdym razem odpowiedniej zgody. Wykonywane pomiary nie mogą kolidować z ćwiczeniami przewidzianymi planem zajęć oraz nie mogą mieć charakteru zarobkowego.