Wejścia liniowe w radioodtwarzaczach

Wiele radioodtwarzaczy ma wyprowadzone wyjścia liniowe do podłączenia zewnętrznego wzmacniacza. Niestety nieliczne mają bezpośrednio dostępne wejście liniowe do podłączenia np. przenośnego odtwarzacza. Okazuje się jednak, że często producent przewidział taką możliwość ale dostępną zwykle jako opcję po dołączeniu odpowiedniego kabelka lub interface. W wielu modelach da się stosunkowo prosto wykonać odpowiedni przewód podłączeniowy i cieszyć się możliwością odtwarzania muzyki z ulubionego źródła.
Radia fabryczne OEM (czyli starsze Ford, grupa VW, Opel, Toyota itp.) zwykle nie mają dostępnego trybu AUX i trzeba korzystać z innych rozwiązań.


Alpine
modele Ai-Net i M-Bus

Tylko w nowych modelach można uaktywnić wejście liniowe ale jedynie jeżeli w menu ustawień jest taka opcja.


Blaupunkt
modele Fun Line 2, Skyline i wiele nowszych.

Tu mamy duży luksus w możliwościach podłączeń. Jeżeli nie korzystamy ze zmieniacza mamy możliwość podłączenia 2 wejść liniowych (AUX1 i AUX2). Jeżeli mamy zmieniacz to zostaje nam tylko wejście AUX2. Kabelek potrzebny do podłączenia odtwarzacza przenośnego na AUX1 pokazany jest na rysunku poniżej. Widok złącza w radiu od strony łączenia.


A teraz AUX2 w dodatkowej kostce pionowo umieszczonej

W obu przypadkach należy uaktywnić wejście liniowe w menu ustawień DSC. Jeżeli mamy podłączony zmieniacz możemy korzystać tylko z wejścia liniowego AUX2.

modele starsze z DMS (litera M w oznaczeniu modelu) np. seria Wave.
W tych modelach potrzeba wykorzystać także wejście audio zmieniacza CD. Niestety trzeba dokonać pewnego połączenia we wtyku, które uaktywni wejście liniowe. Dokonuje się tego po przez podanie poziomu wysokiego na styk C3 w górnej kostce. Ja podłączam przez rezystor 1kOm do +12V i działa. Sprawdziłem dla Dusseldorf CM62, London RDM104, Madrid RDM105. Jeżeli w menu DSC jest opcja włączania wejścia AUX to nie robimy tego połączenia bo styk C3 jest wykorzystywany do innego celu.


działa to tak:


W modelu Sydney RCM85 (model z kwaratowym wyświetlaczem z prawej strony) wejście liniowe aktywuje się przez posłączenie 2 styku w kostce zasilającej (A2) do masy przez rezystor 1kOm.


Jak mamy aktywne wejście liniowe to między radiem a wejściem AUX (napis AUX lub AUX-IN) przełączenia możemy dokonywać klawiszem SRC. W przypadku starszych modeli, po podaniu poziomu wysokiego na styk A3 powoduje od razu przełączenie w tryb AUX bez możliwości zmiany klawiszem SRC. W takim przypadku trzeba rozłączać to połączenie po odłączeniu zewnętrznego źródła. (np. w Heidelberg RCM40 lub Bremen SQR49).

Blaupunkt OEM dla Alfa Romeo i Fiat
modele z okolic roku 2001, np Alfa 156 High CD GTA, Punto High CD

Klawiszem SRC wybieramy źródło CHANGER. Rozwiązanie ma jedną wadę. Jeżeli zostawimy zwarty łącznik aktywujący tryb AUX to nie będzie działał wbudowany odtwarzacz płyt CD (radio zachowuje się jakby go nie było). I nie w każdej wersji radia to rozwiązanie działa.

Blaupunkt OEM dla Alfa Romeo i Fiat
modele od roku 2006

Pasuje także do modeli produkowanych przez Delphi Grundig oraz Bosch. Przełączanie - zwykle dłużej klawisz CD.

Blaupunkt OEM dla Audi
modele Gamma CC Bose i Gamma CC Bose US (czerwone złącze ISO)- lata 1992-1994

Klawisz MODE przełącza na wejście AUX (pojawia się CD lub CD-00)


Gelhard
model radia: GXR215DR, GXR216CR, GXR236DS

Radio przełącza się na wejście CD po naciśnięci klawisza opisanego CD. W innych modelach nic na ten temat nie wiem.


Grundig
W kilku modelach złącze AUX jest z przodu radia, w starszych modelach (z ISO-C10) podłączenie źródła do złącza mały jack z tyłu (przy złączu ISO) daje możliwość przełączania na AUX za pomocą klawisza CD. W modelach z mini iso trzeba zrobić odpowiednią przelotkę.

Przełączenia na zewnętrzne źródło dokonujemy klawiszem SOURCE lub CD. Wyświetli się AUX lub CD (w przypadku starszych modeli). Niestety niektóre modele nie dają się przełączyć w tryb AUX i wyświetlają błąd.


JVC
Część modeli ma możliwość uaktywnienia wejścia liniowego w menu (External In) i sygnał audio podaje się na styki audio w złączu zmieniacza.


Kenwood
Modele po 1999 roku.


Na rysunku złącze 13 pinowe żeńskie w radiu widok od strony przyłączania.
W nowych radiach ładnie działa (najpierw pojawi się CD CH a potem już AUX). W przypadku starszych modeli radio przełaczy się ale po chwili pokaże komunikat NO CH lub No changer. Zostanie przełączone ale nie odpuści mutingu dla zmieniacza. Sprawdziłem i niestety decyduje o tym audioprocesor i nie da się tego przeskoczyć. Okazuje się, że dużo starsze radia bez problemu przełączają się na AUX, tylko nic nie wyświetlają na ten temat (część segmentowa wyświetlacza zostaje pusta). Tak jest w KRC-556R, sprawdziłem i wszystko działa ładnie (regulacje audio). Jak kogoś drażni pusty wyświetlacz zawsze może włączyć zegarek. Jeszcze dwie uwagi. Spotkałem połączenie nie 1 z 9 tylko 4 z 9 i też działało. W przypadku modeli z prostokątną wtyczką zmieniacza (bardzo stare) warto zajrzeć do Zmieniacze Blaupunkt i zobaczyć jaki kabelek jest do modelu CDC-A04. Bardzo pomaga.


Panasonic
Jak radio nie ma wejścia AUX z przodu to nie można wprowadzić sygnału z przenośnego odtwarzacza, ponieważ złącza sterującego zmieniaczem CD nie można przełączyć na tryb pracy AUX.


Pioneer
Modele M-Bus.Nie ma możliwości uaktywanienia wejść liniowych, nie została ona przewidziana przez producenta.
Modele IP-BUS. Aby wejście AUX działałało potrzeba w menu specjalnym ustawić wejście AUX jako aktywne (opis na stronie z ustawieniami).


Jak nie działa prawidłowo to masy (czyli ekran kabelka) nie podłączamy do złącza tylko bezpośrednio na masę radia. W przypadku stosowania wejścia liniowego należy nie przekraczać napięcia na tym wejściu o wartości 1V. Fabryczny zmieniacz daje 500mV i taka wartość umożliwia pełne wysterowanie wejścia.


Philips
Tu mamy do dyspozycji jedno wejście liniowe ale tylko w modelach ze sterowaniem zmieniacza i tylko wtedy gdy ten zmieniacz nie jest podłączony.

modele ze starym ISO (C10)
Ustawiamy w menu wejście AUX jako aktywne i podłączamy kabelek do górnego złącza ISO. Można to tylko zrobić gdy nie korzystamy ze zmieniacza.


modele ze złączem DIN-13
Są to niektóre modele starsze. Podłączamy kabelek i w menu ustawiamy aktywne wejście AUX.


modele z nowym ISO (C3)
Należy tylko zainicjować wejście liniowe (AUX) w menu ustawień radioodtwarzacza i podłączyć kabelek. Widok złącza w radiu od strony łączenia.


Modele OEM (Peugeot, Citroen, Renault, Opel) nie mają menu ustawień więc nie mają trybu AUX.


VDO Renault UpdateList

W menu EXPERT trzeba ustawić aktywne wejście AUX (AUX ON).


Inne możliwości zrobienia wejść liniowych

1. Niektóre modele mają czasem z przodu wejście oznaczone CD. Można tam podłączyć bezpośrednio przenośny odtwarzacz. Nie zawsze wejście CD-in jest z przodu radia, czasem znajduje się z złączu głównym. Dlatego jak radio posiada klawisz CD a nie ma sterowania zmieniaczem warto poszukać odpowiednich styków.
2. Kaseta adaptacyjna. Rozwiązanie takie sobie pod względem jakości a czasem nie sprawdzające się w modelach z mechanizmem full-logic. Sama budowa takiej kasety jest bardzo prymitywna, zawiera bowiem ona głowicę magnetofonową zamocowaną w obudowie kasety tam gdzie jest otwór do głowicy odczytującej oraz prosty filtr i kabel ze złączem do odtwarzacza. Kaseta taka może dość głośno pracować (w środku są zębatki do symulowania przesuwu taśmy tak aby nie zachowywał się dziwnie autorewers).
3. Modulator. Kiedyś populatne rozwiązanie w przypadku kupowania zmieniacza ze sterownikiem. Jakość zależy od wykonania i radia. Łączy się to do zasilania oraz między gniazdo antenowe i wtyk anteny.
4. Transmiter. Rozwiązanie podobne jak modulator ale nie wymaga wpinania się w sam przewód antenowy. Daje brzmienie porównywalne z średniej jakością stacją radiową, jednak zależy to od wykonania samego transmitera. Wiele takich transmiterów ma od razu wbudowany odtwarzacz z nośników pamięci, niektóre także mają RDS do przesyłania danych o utworze. Warto sprawdzić jak się zachowuje w przypadku konkretnej instalacji radiowej, w niektórych przypadkach sygnał jest zbyt słaby lub też głośność jest zbyt niska.
5. Aux zamiast AM. Rozwiązanie tanie ale wymaga ingerencji w elektronikę radia. Szczegóły tutaj.
6. Wejście w korektorze lub procesorze dźwięku. Czasem jest tam wejście liniowe, jednak jeżeli nie jest to korektor pracujący w pętli ze wzmacniaczem wbudowanym w radiu to potrzebny jest zewnętrzny wzmacniacz i przeróbka instalacji.
7. Dorobienie własnego wejścia. Metoda bardziej pracochłonna ale możliwa przez trochę rozumiejących elektroników. Otóż w wielu radiach jest przed regulacją dźwięku lub audioprocesorem przełącznik wejść. W tym przypadku mamy kilka wejść i jedno wyjście przełączane w zależności od wybranego źródła. Można znaleźć odpowiednią kombinację sterującą wolnym wejściem. Odcinamy je od masy (zwykle jest tak podłączone) i dorabiamy mały koderek (np. z użyciem popularnego mikrokontrolera) naszej kombinacji włączany z klawiatury radia (np. klawiszem ARI lub VF w radiach, które nie miały jeszcze RDS). Wymaga to często kilku cięć na płytkach ale jak wygodne wejście zyskamy. Do wejścia doprowadzamy sygnał przez prosty wzmacniacz buforujacy, którego wzmocnienie warto dobrać doświadczalnie tak, aby po zmianie źródła głośność była jednakowa. Metoda ma jedną wadę a mianowicie nie zawsze da się zastosować ze względu na różne rozwiązania układowe. Można spróbować też rozciąć multiplekserem tor audio w okolicach regulatorów dźwięku i za pomocą prostego układu kombinacyjnego tym sterować. Takie rozwiązanie ma sens np. w przypadku systemów audio zintegrowanych z pojazdem.

Powrót do spisu kabli